بازتاب

پرنده‌نگری شهری

نویسنده:
یكی از پرطرفدارترین شاخه‌های طبیعت‌گردی یا اكوتوریسم، پرنده‌نگری است كه آن را «birdwatching» می‌خوانند و به معنای تماشای پرندگان آزاد در طبیعت است...

سارا عرب (کارشناس و راهنمای پرنده‌نگری)

یكی از پرطرفدارترین شاخه‌های طبیعت‌گردی یا اكوتوریسم، پرنده‌نگری است كه آن را «birdwatching» می‌خوانند و به معنای تماشای پرندگان آزاد در طبیعت است. در ایران چند سالی است گروه‌ها و فعالان این حوزه، برای ترویج پرنده‌نگری فعالیت می‌کنند. تصوری که برخی‌ها از سفرها و تورهای پرنده‌نگری دارند، مسیری به سوی شمال کشور و وجود یک تالاب، دریاچه و تعداد زیادی پرنده همچون کاکایی‌ها، فلامینگو و انواع اردک‌سانان و کنارآبزی‌ها است، ولی باید بدانیم در زندگی پرازدحام این روزهای شهرها هم موجودات زیبایی همچون پرندگان در کنار ما زندگی می‌کنند و هر شهر میزبانی برای پرندگان و دیگر جانوران است. یکی از ویژگی‌های پرنده‌نگری و پرطرفدار بودن آن این است که لازم نیست مسیر طولانی را برای رسیدن به مقصد طی کنید؛ در یک گردشگری کوتاه شهری می‌توانید چند گونه متفاوت از پرندگان را ببینید. بسیاری از فضاهای سبز شهری همچون پارک‌ها، مکان خوبی برای تماشای پرندگان است. جالب این‌که در طول سال شما می‌توانید پرندگان متفاوتی را ببینید؛ چرا که بسیاری از آن‌ها در کشور ما ایران، مهاجر هستند. در یک پرنده‌نگری شهری علاوه بر گونه‌های بومی یک شهر، بنا به فصلی که در آن هستید، گونه‌های مهاجر تابستان و زمستان را نیز  می‌توانید مشاهده کنید. فضاهای شهری، گاه محیط مناسبی برای لانه‌سازی و استراحت و تغذیه پرندگان فراهم آورده است. پارک‌ها با توجه به تنوع گیاهی خوب و وجود درختان متنوع، منبع غذایی خوبی برای بسیاری از پرندگان هستند و همچنین وجود آبنماها و دریاچه‌ها در بسیاری از بوستان‌ها، می‌تواند برای جذب پرندگان مفید باشد. نکته دیگر این‌که پرنده‌نگری برای هر سن و سالی مناسب است؛ از کودک و پیر و جوان، حتی همه اعضای خانواده می‌توانند با هم یک روز خوب را به پرنده نگری بپردازند. پرنده‌نگری حس جست‌وجو، کنجکاوی و حیوان دوستی کودکان را تقویت می‌کند و دقت و تمرکز آن‌ها را افزایش خواهد داد.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید در شهر تهران و حومه بیش از 200 گونه پرنده در طول سال قابل مشاهده هستند و قطعا در پارک کنار منزل شما نیز در طول سال، بیش از 30 گونه پرنده می‌توان دید. با کمی دقت و جست‌وجو می‌توانیم پیدا‌یشان کنیم. یک دوربین دو چشمی و یک کتاب جهت شناسایی این پرندگان کافی است تا شما یک پرنده‌نگر باشید. در تهران پارک‌های قدیمی همچون شهر، ساعی، جمشیدیه و ملت، مکان‌های خوبی برای تماشای پرندگان آزاد در طبیعت هستند. همچنین در فصل زمستان دریاچه شهدای خلیج‌فارس میزبان بسیاری از پرندگان است. لابه‌لای درختان را جست‌وجو کنید و روی زمین وقتی که مشغول غذا خوردن هستند، آن‌ها را ببینید؛ تماشای زندگی طبیعی آن‌ها لذت بخش است. از پرندگان بومی تهران می‌توان به گونه‌های گنجشک درختی، گنجشک خانگی، بلبل خرما، مینا، دم‌جنبانک ابلق، سار، چرخ‌ریسک بزرگ، شاه طوطی و... اشاره کرد. در فصل بهار و تابستان شهر تهران میزبان پرندگانی چون بادخورک، پرستو، پری شاهرخ و... است و در زمستان نیز انواع سهره‌ها مانند سهره سبز، سهره جنگلی، سهره زرد و...، کوچک‌ترین پرنده ایران تاج طلایی و همچنین ماهی‌خورک و.... به تهران می‌آیند. پرنده‌نگری راهی برای فرار از زندگی ماشینی است؛ با صرف اندکی وقت در طول روز می‌توانید از این تفریح جذاب لذت ببرید و یک گردشگری شهری خوب را تجربه کنید.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code