از تجربه کردن نترسید

نکات‌طلایی

نویسنده:
زود از خواب بیدار شوید و تا دیروقت بیرون بمانید: من همیشه بهترین‏ عکس‏هایم را صبح زود یا هنگام فلق گرفته ‏ام، وقتی که نور فضا سحرآمیز است و مناظر، چه شهری چه روستایی چه ساحلی، در اوج زیبایی‏شان هستند.
همیشه دوست دارم حداقل نیم‏ساعت زودتر از زمان فلق یا شفق خودم را به مکانی برسانم که می‏خواهم از آن عکاسی کنم. عصرها اغلب یک‏ساعت قبل از غروب خورشید خودم را به مکان موردنظر می‏رسانم و تا طلوع خورشید در آنجا می‏مانم.
2.  یاد بگیرید چگونه از فیلترهای فشرده با ته‏رنگ خنثی استفاده کنید: من اغلب از فیلترهای فشرده با ته‏رنگ خنثی یا همان ND استفاده می‏کنم. به کمک این فیلترها می‏شود اختلاف رنگ میان آسمان و دورنما را کنترل کرد. این فیلترها بسیار کاربردی هستند و استفادۀ ماهرانه از آنها تصاویر شما را دگرگون می‏کند.
3.  عمق میدان را کنترل کنید: از جمله ویژگی‏های ضروری برای هر عکاس، تسلط بر فاصله کانونی و وضوح یا عدم وضوح تصویر است. مواقعی که از جلو تا انتهای تصویر همه چیز بایست واضح باشد استفاده از شیوه «هایپرفوکال» برای تصویربرداری از دورنماها و مناظر بسیار مفید است. راه‏نجات شما در این نیست که دریچه دیافراگم تا 22 باز کنید و منتظر بهترین‏ها باقی‌بمانید.
4.  کمی خطر کنید: از تجربه کردن شیوه‏های جدید نترسید. دوربین را در زوایای نامعمول قرار بدهید و عکس بگیرید. جسم متحرکی را در نظر بگیرید و بعد از نوردهی طولانی از آن عکس بگیرید. نورهای مختلف را امتحان کنید و در شرایط متفاوت و متنوع آب و هوایی عکس‌بگیرید.
5.  به عقب برگردید: خیلی غریب و نامحتمل است که وقتی برای اولین بار در حال تماشای مکانی هستید بهترین عکس‏هایتان را هم در همان اولین برخورد بگیرید. ممکن است عکس‏های خوبی گرفته باشید اما احتمال دارد تصاویر بسیار معمولی هم باشند. هر وقت از این دست تصاویر معمولی در چنته داشتید می‏توانید با فراغ‏بال موضوع و مکان را زیر و رو کنید تا بهترین عکس‏های‌تان را به تصویر بکشید. 
6.  منتظر آب و هوای مساعد نمانید: عکاسانی که ترجیح می‏دهند در آب و هوای مساعد عکاسی کنند به ندرت تصاویر زیبایی شکار می‏کنند چرا که هوای مساعد فاقد شور و هیجان است. مهیا و آماده باشید تا از عهده حوادث طبیعی بربیایید. موقعی که هوا بد است شال و کلاه کنید و به بیرون بروید. هوای نامساعد باعث می‏شود تا تصاویر زیباتر شوند.....
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code