دادگاه بدوی، مالکیت کاخ‌های نیاوران و سعدآباد را از ميراث‌فرهنگي گرفت

مالك‌كاخ‌ها كيسـت؟

نویسنده: طاهره رحیمی
يك شكايت، یک دعوای قدیمی را تازه كرد؛ «بنیاد امور مستضعفان» برای مالکیت کاخ‌های نیاوران و سعدآباد تهران از سازمان میراث‌فرهنگی، صنايع‌دستي و گردشگري به دادگاه شکایت برده و دادگاه هم در حکم بدوی، این بنیاد را مالک این 2 مجموعه دانسته است.
 اين موضوع پیشینه‌ای طولانی میان این دو سازمان دارد و ریشه‌اش به اوایل انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. در ماه‌های پس از انقلاب بنا به فرمان حضرت امام‌خمینی(ره) به شورای انقلاب اسلامی، تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسه پهلوی به نفع مستضعفان مصادره و هزینه شدند. اما در همان زمان کاخ‌های نیاوران و سعدآباد از این قاعده مستثنی شدند و در سال 1359 شورای انقلاب به عنوان و مجری فرمان امام(ره) طی مصوبه‌ای اعلام کرد، کاخ‌های سعدآباد و نیاوران در اختیار وزارت فرهنگ وقت قرار بگیرند و بعدتر به دلایل تغییرات مدیریتی، وظایف و اختیارات مرتبط به این کاخ‌ها از وزارت ارشاد به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تفویض شد. مصوبه شورای انقلاب با اصلاحاتی در مجلس شورای اسلامی تصویب و مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و پس از آن به قانون تبدیل شد. 
حالا اگرچه مطابق این قانون، 36 سال از مالکیت سازمان میراث‌فرهنگی بر این کاخ‌ها می‌گذرد، اما به تازگی بنیاد مستضعفان با ارائه دادخواستی علیه سازمان میراث‌فرهنگی، اعلام کرده که مجموعه‌های نیاوران و سعدآباد باید به این بنیاد واگذار شود و دادگاه بدوی هم رای به مالکیت بنیاد بر این موزه‌ها داده است. ظاهرا بنیاد مستضعفان معتقد است که این دو کاخ از جمله دارایی‌های خاندان پهلوی به شمار می‌رود و نباید تحت مالکیت دولت باشد.  در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی نسبت به این حکم اعتراض کرده و این پرونده در مرحله تجدیدنظر قرار دارد.   «امید غنمی» مدیرکل امور حقوقی و املاک سازمان میراث‌فرهنگی، معتقد است بدون تردید این حکم در مرحله تجدیدنظر نقض خواهد شد. ....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code