مرتضی احمدی در سن 90 سالگی درگذشت

خداحافظ قصه‌گوی طهران

نویسنده: طاهره رحیمی عکس: بهنام موذن
شاید ارتباطی با واقعیت نداشته باشد، اما دوست داریم فکر کنیم که مرگش هم نسبتی با قصه و قصه‌گویی داشت.
 چند ساعت مانده به آغاز بلندترین شب سال؛ شب معروف به قصه‌گویی در فرهنگ ایرانی، مرتضی‌خان احمدی درگذشت. مردی که نامش با قصه‌ها و روایت‌های شنیدنی از تهران قدیم پیوند خورده است.
او دهم آبان 1303 در یکی از مناطق جنوبی تهران به دنیا آمد و با اینکه از خانواده‌ای اصالتا تفرشی به دنیا آمده بود، اما بیشتر از آنکه عشق سرزمین آبا و اجدادی‌اش را داشته باشد، شیفته فرهنگ به قول خودش «تِرون و تِرونی‌»ها بود. نه فقط نشست و برخاست با تهرانی‌های قدیمی، که پیشه‌ای هم که انتخاب کرده بود، علاقه او را به شناخت این فرهنگ نزدیک‌تر کرده بود.
مرتضی احمدی در سال 1322 در آزمون «صدا» در وزارت فرهنگ و هنر پذیرفته شد و وارد حوزه نمایش شد؛ یک پیش‌پرده‌خوان ١٩ساله با صدایی خوش که کمی بعدتر هم ضربی‌خوانی را به مهارت‌هایش اضافه کرد.
مرتضی احمدی در تمام سال‌ها در حوزه سینما و تلویزیون هم بسیار پرکار بود. اگرچه بازیگری در سینما، تلویزیون، رادیو و دوبله از او هنرمندی محبوب ساخته بود، اما در این حوزه هنرمندان محبوب کم نبودند. آنچه احمدی را از هنرمندان هم‌طراز خودش متمایز می‌کرد، علاقه‌ او به ثبت فرهنگی بود که در آن رشد کرده بود؛ فرهنگی که در آن دوره حتی، با عناوینی مثل کوچه‌بازاری، عامه‌پسند و سطح پایین شناخته می‌شد....

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code