جهنمی برای حیوانات

نویسنده:
نخستین روزهای شهریورماه امسال بود كه به «سرزمین‌من» گزارش داده شد كه یكی از شهروندان رشت در اینستاگرام خود تصاویری از حیوان‌آزاری در شهر رشت منتشر كرده است...
گزارش مردمی به «سرزمین‌من» از حیوان‌آزاری در رشت و پیگیری مجله ازطریق اداره محیط‌زیست گیلان
نخستین روزهای شهریورماه امسال بود كه به «سرزمین‌من» گزارش داده شد كه یكی از شهروندان رشت در اینستاگرام خود تصاویری از حیوان‌آزاری در شهر رشت منتشر كرده است. از طرف تحریریه مجله با این شهروند تماس گرفته شد تا مستقیما در جریان موضوع قرار بگیریم. «طراوت نیكی» برای «سرزمین‌من» توضیح داد كه وقتی به یك پرنده‌فروشی در محله «لب‌آب» رشت رجوع كرده با منظره تكان‌دهنده‌ای روبه‌رو شده است:
«از دوستی ماجرای این پرنده‌فروشی را شنیده بودم. به بهانه خرید قفس به مغازه پرنده‌فروشی {...} واقع در لب‌آب رشت رفتم. بوی بد مغازه از چندمتری بیرون قابل استشمام بود. دم در و داخل مغازه، ده‌ها گونه پرنده در قفس‌های نیم‌متری نگهداری می‌شدند. دو میمون خودشان را به در و دیوار قفس‌های بسیار کوچک‌شان می‌زدند. ده‌ها همستر و خرگوش در باکس‌های کوچک و کثیف سربه‌سرهم افتاده‌ بودند و مرده و زنده‌شان معلوم نبود. قسمت سیاه ماجرا در انبار پشت مغازه بود؛ جهنم تاریک و بزرگی که صاحب مغازه برای سگ‌ها و گربه‌ها ساخته بود. انباری تا سقف پر از زباله و قفس بود. بوی بدی می‌آمد که تا چند لحظه امکان هر عکس‌العملی را از انسان می‌گرفت. در همان كثیفی، ده‌ها سگ داخل قفس‌های ردیف کنار هم قرار داشتند. بعضی از سگ‌ها به‌قدری اوضاع‌شان بد بود که حتی نای بلند شدن و تکان خوردن نداشتند. یکی از سگ‌ها غرق در مدفوع و زخم و کثافت افتاده بود گوشه قفس. بدنش از شدت زخم، خورده شده و چشم‌هایش باز نمی‌شد. گفتم: این خیلی اوضاعش خرابه. گفت: سگه دیگه... چند سگ بزرگ ته انبار پارس می‌کردند. کف قفس‌ها پوشیده از مخلوط قهوه‌ای رنگی بود که انگار زمانی خرده چوب بوده. از آب، غذا و حتی نور خبری نبود... کمی آن‌طرف‌تر چند گربه پرشین داخل قفس دیگری بودند...»
بلافاصله با اداره كل حفاظت محیط‌زیست استان گیلان تماس گرفتیم و ماجرا را به روابط‌عمومی آن اداره اطلاع دادیم. گفتیم كه شخص دیگری به نام خانم گلستانی هم گفته كه سال گذشته موضوع را به شما اطلاع داده ولی پیگیری نشده. روز بعد از اداره كل محیط‌زیست گیلان تماس گرفتند تا با فرمانده یگان حفاظت آن اداره صحبت كنیم. «ساسان اكبرپور» به ما اطمینان داد كه این موضوع را تا آخر پیگیری خواهد كرد. او گفت كه دیروز قبل از تماس ما به صورت اتفاقی به این محله رفته و پرنده‌فروشی را دیده است: «این‌طور كه خودش می‌گفت، مجوز فروش پرنده‌های تزئینی را داشت؛ پرنده‌هایی مثل بلبل و غیره. من مجوزش را ندیدم ولی میمون و سگ و گربه را در قفس‌هایی بسیار تنگ و در جایی ناراحت دیدیم و به او اخطار دادیم. فضا به شدت كثیف بود و این حیوانات در جای بسیار بدی زندگی می‌كردند. همان‌جا عكس‌هایی گرفتیم و همراه با مشاهدات خودمان صورت‌جلسه كردیم و پرونده را فرستادیم برای دادگاه. ما در یگان حفاظت محیط‌زیست استان با كسی شوخی نداریم.»

10.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code