جایی برای شغال‌ها یا هتل‌ها؟

نویسنده: حمیدرضا میرزاده
ماجرای آشوراده از سال‌ها پیش آغاز شد؛ زمانی که در واپسین روزهای دولت هشتم قرار بر این بود تا طرح گردشگری جزیره آشوراده با واگذاری این جزیره به بخش خصوصی اجرایی شود، ولی با پادرمیانی سازمان بازرسی كل كشور متوقف شد.
 حالا 9 سال پس از این ماجرا در سفر رئیس‌جمهور به استان گلستان، بازهم ماجرای جزیره و گردشگری و هتل چندطبقه و... مطرح شده و این بار سازمان محیط‌زیست زیر موافقت‌نامه را با درج عبارت «با رعایت ملاحظات محیط‌زیستی» امضا کرده است. پس از این بود كه جنجال آغاز شد؛ رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد که این واگذاری نیست و سرمایه‌گذار فقط در 10 درصد از مساحت 600 هکتاری جزیره که قبلا روستای قدیمی آشوراده بوده حضور خواهد داشت، اما استاندار گلستان، مساحت فعالیت سرمایه‌گذار را 380 هکتار اعلام کرد و همین تناقض کافی بود تا دولت یازدهم اولین چالش جدی خود را با فعالان محیط‌زیست تجربه کند.
در دولت نهم، سازمان حفاظت محیط‌زیست مطالعات پهنه‌بندی پناهگاه حیات‌وحش میانکاله را انجام داد و تنها نسخه‌ای که برای گردشگری در جزیره آشوراده ـ که بخش شرقی این پناهگاه حیات‌وحش است ـ تجویز کرد، راهروهای چوبی، نیمکت و یک برج پرنده‌نگری بود. در این سند تاکید شده بود که تمامی سازه‌های سنگین مانند محل اقامت، رستوران و... باید خارج از جزیره احداث شوند و شب‌مانی گردشگران در جزیره هم ممنوع باشد. اما حالا سرمایه‌گذاری که اتفاقا توسعه گردشگری جزیره کیش را در کارنامه دارد و یک‌بار هم ادعای خرید جزیره آشوراده را از بنیاد علوی مطرح کرده بود، طرح ساخت هتل چند طبقه، پیست دوچرخه سواری، زمین تنیس و گلف و امکانات جت اسکی و اسکی روی آب را در محدوده آشوراده روی میز دارد.....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code