از خمین تا بهشت

نویسنده:
هرکدام از مکان‌هایی که امام(ره) در آنها روزگار گذراند، جایی است برای کسانی که دنبال نشانه‌ای از او می‌گردند...
هرکدام از مکان‌هایی که امام(ره) در آنها روزگار گذراند، جایی است برای کسانی که دنبال نشانه‌ای از او می‌گردند. هر چند کشف مردی بزرگ چون او فقط با دیدن اتاق ساده‌اش در جماران، یا خانه پدری‌اش در شهر خمین مقدور نیست، اما باز می‌تواند گوشه‌هایی از زندگی این مرد بزرگ را نمایان كند. در گزارش زیر به بعضی از مکان‌های زندگی  امام(ره) سری می‌زنیم که حالا هر کدام‌شان به نقاطی برای تجدید دیدار با او تبدیل شده‌اند؛ خانه پدری ایشان در خمین که او دوران کودکی و نوجوانی خود را تا قبل از مهاجرت به قم در آنجا گذراند، اولین این خانه‌هاست. خانه  امام(ره) در شهر قم که بخش عمده‌ای از دوران مبارزات اولیه‌شان در آنجا سپری شد، منزل  امام(ره) در شهر نجف که 15 سال از تبعید را مهمان آن بود و خانه‌ای در روستای نوفل‌‌لوشاتو فرانسه که مدتی در آنجا ساکن بود و یکی از تاثیرگذارترین سكونتگاه‌های ایشان محسوب می‌شود. پس از بازگشت  امام(ره) به ایران و حضوری کوتاه در مدرسه علوی و سكونت در قم، در خانه‌ای در جماران ساكن شد و تا خرداد سال 68 در آنجا ساکن بود.

خمین؛ خانه پدری
17سال از زندگی امام(ره) در یکی از شهرهای قدیمی استان مرکزی در 60کیلومتری شهر اراک گذشت؛ این خانه در محله‌ای به‌نام «سرپل» قرار دارد و خانه‌ به «سرا‌قلعه» معروف بوده است. امام‌خمینی(ره) در یکی از اتاق‌های این خانه پا به عرصه گیتی گذاشت.
بیت  امام(ره) از لحاظ تاریخی و سیاسی یک بنای مهم بوده و از جهت معماری نیز بنایی قابل تحسین است؛ خانه‌ای با برج و بارو که از خشت و گل ساخته شده و در زمان خودش، یكی از بزرگ‌ترین خانه‌های شهر خمین محسوب می‌شد. این بنای تاریخی حدود دوهزار و 500متر مربع مساحت دارد و شامل 5 بخش؛ حیاط اندرونی، حیاط بیرونی، حیاط دارای شبستان، حیاط موروثی امام(ره) و واحدهای ارتباطی و خدمات است. یکی از خصوصیات این خانه، ارتفاع سطح خانه نسبت به کف حیاط آن است. به طوری که دیگر قسمت‌های مسکونی آن روی مصطبه (کرسی) قرارگرفته‌اند. این خانه ابتدا دو در ورودی ـ خروجی داشت، اما بعدها برحسب ضرورت پنج ورودی دیگر به آن اضافه شد.
خانه پدری  امام(ره) حدود 160سال قدمت دارد و جدای از اهمیتش ـ زادگاه امام(ره)‌ـ یكی از بناهای تاریخی شهر خمین است که ساخت آن به دوره قاجاریه باز می‌گردد. پدربزرگ حضرت  امام(ره) آن را در اواخر دوره قاجار خریداری کرده كه پس از ایشان به پدر  امام(ره) و پس از ایشان هم به فرزندان رسیده است. امام(ره) به همراه دو برادر و سه خواهر، بخش مهمی از زندگی خود را در آن گذرانده‌اند. امام(ره) همیشه از روزهایی كه در این خانه سپری شد، به نیکی یاد می‌كردند. خانه تاریخی شهر خمین با معماری خاصش، جدای از آنكه خود یادآور اولین دوران مبارزه با ظلم است...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code